İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası (4-10 Mayıs)

Her yıl, Mayıs ayının ilk haftasına denk gelen 4-10 Mayıs günleri ülkemizde de kutlananİş Sağlığı ve Güvenliği haftası münasebetiyle Türkiye, 5-7 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 7.si düzenlenecek olan Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı’na ev sahipliği yapacak.

İstanbul’da düzenlenecek olan Konferansla ilgili bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş sağlığı ve güvenliği bilincini artırmak ve çalışma hayatında güvenlik kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla birçok çalışma yaptıklarını belirterek, her yıl İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası düzenlendiğini, iki yılda bir de bu konferansı yaptıklarını söyledi.

50 Farklı Ülke katılım Sağlayacak

Bakan Çelik, konferansta, dünyanın bir çok ülkesinden 4 bin kişiyi bir araya getirmeyi planladıklarını belirterek, konferansa, Uluslararası Çalışma Örgütü, Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Sosyal Güvenlik Birliği, İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı, İslam İşbirliği Teşkilatı ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı İşbirliği ile 50′ye yakın ülkeden katılım olacağını anlattı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası (4-10 Mayıs)
İş hayatında canlarını kaybeden, yaralanan, hastalanan çalışanları anma ve tekrarlarının yaşanmaması amacıyla  2001 yılında Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) tarafından 28 Nisan tarihi “Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü” olarak ilan edilmiş olup özellikle 2003 yılından itibaren dünyada çeşitli etkinliklerle anılan bir gün haline gelmiştir. Bu nedenle her yıl, Mayıs ayının ilk haftasına denk gelen 4-10 Mayıs günleri ülkemizde de İş Sağlığı ve Güvenliği haftası olarak kutlanmaktadır.